Czyszczenie i impregnacja deski tarasowej

Deska kompozytowa to bardzo wytrzymały i wdzięczny materiał do wykańczania tarasów zewnętrznych. Jednak jak każdy materiał pod wpływem użytkowania ulega stopniowej degradacji co najczęściej objawia się zmianą koloru. Podstawowy wpływ ma tutaj promieniowanie UV oraz glony i porosty. Po kilku latach (zależy to od jakości materiału użytego do produkcji) deska zmienia swój kolor na zdecydowanie jaśniejszy niż pierwotny.


Deska kompozytowa to bardzo wytrzymały i wdzięczny materiał do wykańczania tarasów zewnętrznych. Jednak jak każdy materiał pod wpływem użytkowania ulega stopniowej degradacji co najczęściej objawia się zmianą koloru. Podstawowy wpływ ma tutaj promieniowanie UV oraz glony i porosty. Po kilku latach (zależy to od jakości materiału użytego do produkcji) deska zmienia swój kolor na zdecydowanie jaśniejszy niż pierwotny. Czyszczenie i konserwacja możne doprowadzić do poprawy stanu wizualnego. Prace przebiegają w nstępujący sposób:
1. Usuwany z tarasu wszystkie meble, latarenki, doniczki itp.
2. Całość myjemy myjką wysokociśnieniową, istotne jest to aby zabieg ten wykonać dokładnie kierując wodę pod wysokim ciśnieniem raz przy razie, stosowanie detergentów nie jest konieczne, woda i wysokie ciśnienie są wystarczające. Należy pamiętać, że zastosowanie niewłaściwych środków chemicznych może uszkadzać systemy korzeniowe roślin.
3. Impregnację deski tarasowej rozpoczynamy po jej całkowitym wyschnięciu. Do wykonania impregnacji przygotowujemy impregnat (bardzo szeroka oferta w wielu sklepach) przeznaczony do stosowania na zewnątrz budynków. W zależności od indywidualnych upodobań stosujemy impregnat bezbarwny, który pozwoli nam wydobyć naturalny kolor deski. Można wybrać środek z pigmentem, wówczas liczyć się musimy ze zmianą odcienia, który będzie wypadkową koloru deski i koloru preparatu. Zastosowanie impregnatu z pigmentem może jednak skutkować z czasem miejscową utratą koloru, szczególnie tam gdzie taras jest intensywnie używany np: okolice stołu, krzeseł, wyjście itp. Po wybraniu odpowiedniego środka i pędzla (zalecamy pędzle angielskie płaskie) zaczynamy malowanie. Nakładamy dwie warstwy, staramy się nie wcierać zbyt mocno. Impregnat nakładamy równomiernie na całe deski wówczas nie będzie widać "łączeń" czyli miejsc gdzie warstwy nachodzą na siebie, jest to dość istotne gdyż impregnat to w istocie olej i miejsca z podwójną warstwą mogą być widoczne. Deska wysycha po około 10 godzinach w zależności od temperatury i wilgotności powietrza. Dopiero po tym czasie można stawiać meble na taras.
4. Zaplanujmy także mycie drzwi tarasowych i okien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie, gdyż po czyszczeniu desek myjką wysokociśnieniową na pewno będą zachlapane.